Автор Тема: Избор на велосипед  (Прочетена 7311 пъти)

Sigrina

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
    • Ел. поща
Избор на велосипед
« -: Април 19, 2010, 11:55:18 pm »
Здравейте! Предварително се извинявам, ако не съм уцелила правиния раздел за темата, но се надявам, че тук мога да намеря компетентни отговори на въпросите ми.
Искам да си купя велосипед, но характерно за една жена нямам идея какъв точно трябва да бъде.
Срам ме е да си призная, че съм на 20 години, а през живота си не съм се качвала на колело, затова пък сега имам голям мерак! Търся велосипед втора употреба, защото докато се науча много ще падам и ще ставам, а и трябва да посвикна малко. А после след като преценя какво ми харесва и какво не ще си взема нещо хубаво.
Та, освен да е дамски... бихте ли ме ориентирали какво друго е добре да има и какво да няма? Като цената да е около 100 лева, макс 150.
Приятел ме посъветва да е с алуминиева рамка, амортисьори и по възможност нечетен брой скорости. Знам само амортисьорите за какво служат, така че помагайте!
Благодаря предварително! :)

kaliopo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
Re:Избор на велосипед
« Отговор #1 -: Април 20, 2010, 12:19:55 pm »
Здравей. Не знам, какво наричаш "дамски" велосипед. Ако имаш предвид нещо такова, не мисля че е подходящо (ако не смяташ да караш с дълга рокля). Нужна ти е алуминиева рамка с ПОДХОДЯЩ за твоя ръст размер (по възможност с по-ниска горна тръба за по-лесно прекрачване, но при 150лв за цялото колело, ще трябва да вземеш просто каквото намериш).
Предният амортесьор е доста важен и желателен (без него дупките по улицата могат да бъдат доста болезнени). За разлика от него, при колелата на цена под 1000лв задният амортесьор е напълно ненужен - той тежи, чупи се и пречи при каране.
За броя скорости - колкото повече, толкова по-добре! Иначе казано 6х3 (или по-малко) - лошо, 7х3 - добре(предполагам за парите, които си склонна да дадеш трябва да търсиш със 7х3) , 8х3 много добре, 9 (или повече) х3 са прекалено скъпи.
Друго, което СПОРЕД МЕН трябва да няма колелото, са станалите модерни напоследък дискови спирачки - с тях ще имаш само проблеми (а ремонтите са в пъти по-скъпи в сравнение с обикновените веобразни спирачки)!
 Успех в търсенето  :)

Zdravko

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 142
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: Април 20, 2010, 02:17:33 pm »
Абсолютно съм съгласен с Kaliopo, но не пречи велосипеда да е като на снимката. Само ще добявая че когато човек купува неща втора употреба и с ограничен бюджет обикновено няма много избор и е възможно да трябва да се направят някои компромиси. Към момента няма нищо подходящо при нас в магазина. Има един Giant  на цена 350-400 лв, но явно е извън бюджета.

Kaliopo засегна някои от принципните въпроси, но ето и още няколко:
  • Алуминиевата рамка води до по-ниско тегло и в общия случай е по-качествена, но вдига чуствително цената.
  • Избери си рамка с твоя или по-нисък размер за да ти е по-удобно и по-безопасно като се учиш
  • Интересувай се за произхода и не купувай крадени колелета - често се срещат на ниски цени
  • Най-добре да има някой с тебе който знае за какво става въпрос когато купуваш

Ако имаш нужда от консултация за даден велосипед или от съвети как да се научиш да караш заповядай в магазина. За тез неща пари не искаме :)
Малко по-нататък ще организирам и велошкола в която можеш да се включиш и да те ошлайфаме. Ето програмата

Sigrina

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #3 -: Април 20, 2010, 02:23:13 pm »
Благодаря много за информацията, която наистина ми беше от полза. Склонна съм да дам и повече пари за по-хубав велосипед, но чак след като съм готова за него. Така направих и с първата ми кола, която беше едно разбичкано полско фиатче, а сега имам нова   ;) ;) ;)
Мисля, че така е по-добре.
А относно дамския велосипед - нямам идея какво значи това, просто когато вляза в сайт, където продават са разделени на категории:
- детски
- дамски
- шосейни
- планински и т.н.
Та ако някой знае какво ще рече "дамски" да ми каже :)
Моят ръст е 165.5см, колко трябва да е колелото?
Ще бъде чудесно да се включа в този курс, но съм от София :)
« Последна редакция: Април 20, 2010, 02:54:02 pm от Sigrina »

Zdravko

• Administrator
  • Full Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #4 -: Април 20, 2010, 02:38:18 pm »
Дамски значи с ниска рамка - като на снимката дето дава Kaliopo. Разделението идва от времето когато дамите са карали с рокли преди 40-50-60 и повече години и да има горна тръба която да надига роклята е било доста скандално и неудобно.

В наши дни разделението основно е въпрос на маркетинг и таргетиране + някое цветенце някъде и по-широка седалка :)
Въпреки това има хора които предпочитат ниските рамки за удобство. Смятам че не са лоша идея и за човек дето се учи да кара.

За твоя ръст е подходящ размер 16 инча, а може и малко по-малко.

Sigrina

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #5 -: Април 20, 2010, 02:55:07 pm »
Схванах :) Определено няма да го карам с пола, но като се замислям, май наистина е по-удобно да е дамско. А за седалката... нали може да се сменя?

Zdravko

• Administrator
  • Full Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #6 -: Април 20, 2010, 03:01:11 pm »
Всичко може да се сменя - дори и рамката

Sigrina

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #7 -: Април 21, 2010, 11:14:38 am »
Какво ще кажете за този:
В описанието няма скорости, но има преден амортисьор иамортисьор на седалката.